Kompozyty kwarcowe

Kwarcogranit występuje w postaci płyt o dwóch grubościach 2cm i 3cm o wymiarach zależnych od producenta.

zobacz realizacje

Kompozyty mineralno-akrylowe

Kompozyt mineralno-akrylowy inaczej zwany Solid Surface co oznacza „powierzchnia trwała”.

zobacz realizacje

Granit / Marmur

Granit występuje na całym świecie i posiada zróżnicowane zabarwienie od białoróżowego poprzez szary, zielony, czerwony, niebieski kończąc na kolorystyce czarnej.

zobacz realizacje

ParaCor

Firma PARA-COR Sp. z o.o. zajmuje się produkcją blatów kuchennych i łazienkowych, parapetów, recepcji i barów, obudową kominków, schodami z materiałów najwyższej jakości.

sprawdź szczegóły

Realizacje

Posiadamy doskonale wyposażone warsztaty, a nasi pracownicy cieszą się zaufaniem klientów.

sprawdź szczegóły

Granit / Marmur

Granit - jest zaliczany do kwaśnych skał magmowych, składa się z kwarcu (20%-60%) oraz z skaleni alkaicznych. Z uwagi na tak duże wahania ilości kwarcu, granit może mieć różne stopnie twardości, nawet znacznie przewyższające marmur. Marmur- skała metamorficzna powstała z wapieni lub dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu. Niewielka część geologów jako marmur definiuje wyłącznie skały węglanowe, przeobrażone w warunkach głębokiego metamorfizmu strefy kata (temperatury 500-700°C, wysokie ciśnienie), nazywając skały przeobrażone w strefach niższego metamorfizmu (epi i mmezo) wapieniem krystalicznym. Przeważnie jednak terminu „wapień krystaliczny” używa się w przypadku skał metamorficznych, jako synonimu marmuru dla każdej skały węglanowej, poddanej metamorfizmowi.

Pozyskiwanie granitu i marmuru

  1. Kamienie naturalne są pozyskiwane metodą odkrywkową. Magma wydostaje się przez szczelinę na powierzchnie ziemi po czym zastyga, dzięki czemu otrzymujemy twardy kamień, następnie jest on detonowany, co powoduje oderwanie się danego segmentu od ściany. Materiał zostaje pocięty na płyty różnej wielkości i jest poddawany pierwszej obróbce zwanej przecieraniem.
  2. Następnym etapem jest wybór powierzchni (polerowana lub szorstka) Powierzchnię polerowaną otrzymujemy dzięki szlifowaniu i polerowaniu płyt. Otrzymujemy powierzchnie połysk półmat oraz mat. Powierzchnie szorstkie są poddawane procesowi palenia. Uzyskujemy powierzchnie: płomieniowaną, szczotkowaną, szlifowaną, satynową, lapatto, surową.
  3. Płyty są cięte na slaby pod zamówienie klienta o grubości 2cm lub 3cm.
  4. Ostatni etap to uzyskanie efektu zgodnego z wymaganiami klienta co oznacza poddawanie slabów ostatnim cięciom i obróbce.

Zalety granitu

Granit występuje na całym świecie i posiada zróżnicowane zabarwienie od białoróżowego poprzez szary, zielony, czerwony, niebieski kończąc na kolorystyce czarnej. Granit jest określany jako jeden z najtwardszych kamieni naturalnych na Ziemi, co czyni go jednym z przodujących materiałów budowlanych. Wykazuje ogromną wytrzymałość na intensywne eksploatowanie oraz odznacza się wysoką odpornością na ścieranie, zarysowania, pęknięcia. Jest odporny na działanie wody, wilgoci, mrozu a także promieni UV oraz wysokich temperatur.

Wady granitu

Granit jest zimny w dotyku, są na nim widoczne ślady łączeń oraz jest nienaprawialny . Granity do swoich wad zaliczają brak powtarzalności kolorystycznej (każdy slab może mieć inny odcień i usłojenie)oraz trzeba go impregnować.

Zalety marmuru

Marmur jest efektowny, dekoracyjny, łatwo komponuje się z innymi materiałami, w tym ze szkłem i metalem, najlepiej prezentuje się na dużych powierzchniach.

Wady marmuru

Marmur jest kruchy, szkodzą mu kwasy, mogą występować na nim przebarwienia, nie jest odporny na trudne warunki atmosferyczne. Na marmurach zarówno jak na granitach są widoczne ślady łączeń oraz są zimne w dotyku.